Lekarz POZ i medycyna rodzinna

Zapobieganie kolejnemu zawałowi serca polega nie tylko na farmakoterapii, ale też na zmianie trybu życia: diecie antycholesterolowej i aktywności fizycznej.
Mimo udrożnienia naczyń u pacjenta z zawałem jest on dalej chory. Może też doznać różnego rodzaju powikłań ...
Zapraszamy wszystkich lekarzy do wzięcia udziału w XI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który odbędzie się w dniach od 12 do 14 czerwca 2014 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej. Prócz 17 sesji wykładowych, poruszających najbardziej aktualne zagadnienia związane z medycyną rodzinną, na uczestników spotkania czekają liczne atrakcje towarzyszące. Serwis FaktyMedyczne.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
We wszystkich wytycznych postępowania w kardiologii podkreśla się kluczowy element czasu, jaki mija od wystąpienia objawów zawału serca do pierwszego kontaktu medycznego.
Zawał serca to martwica mięśnia sercowego spowodowana niedokrwieniem. Bezpośrednią przyczyną zawału serca jest najczęściej pęknięcie blaszki miażdżycowej i tworzenie się skrzepliny w tym miejscu, co prowadzi do zamknięcia tętnicy i uniemożliwia dostarczanie tlenu do mięśnia sercowego.
Miękkie kompetencje to umiejętności interpersonalne, które posiada każdy, jednak nie w takim samym stopniu rozwinięte. Do najważniejszych należą: empatia, komunikatywność, umiejętność aktywnego słuchania, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z innymi ludźmi. Poniżej przedstawiamy raport na temat wpływu tych umiejętności na relacje pomiędzy stomatologiem a pacjentem. Oczywiste jest jednak to, że tego typu umiejętności przydadzą się w pracy lekarza każdej innej specjalności.
Ponad trzy tysiące pracowników służby zdrowia rozpoczęło już szkolenia w ramach trwającej do 30 czerwca 2015 r. „Akademii NFZ”. Ten ogólnopolski program Narodowego Funduszu Zdrowia, jest pierwszym tego typu innowacyjnym projektem w polskiej służbie zdrowia, wykorzystującym narzędzia e-learningowe do szkolenia świadczeniodawców i pacjentów.
Naukowcy prognozują, że w najbliższym czasie choroby związane z otyłością staną się główną przyczyną zgonów w wielu krajach świata. Narastająca częstość występowania nadmiernej masy ciała to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia populacji naszego globu, lecz także dla finansów państw.
Paradoks otyłości – wiele się mówi o potencjalnie ochronnym działaniu otyłości w pewnych grupach osób. Popierają to dane z rejestrów SCAAR u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym mówiące, że pacjenci otyli lub z nadwagą cechują się mniejszą śmiertelnością niż chorzy z prawidłową wagą lub niedowagą w okresie 3-letniej obserwacji po przebytym incydencie wieńcowym. Czy otyli pacjenci nie powinni się odchudzać? O komentarz poprosiliśmy prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza, dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia.
Żelazo (Fe) jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedobór tego pierwiastka jest najczęstszym i najbardziej powszechnym zaburzeniem żywieniowym na świecie [1]. Dotyczy on przede wszystkim kobiet i dzieci w krajach rozwijających się, ale jest również jedynym niedoborem żywieniowym osiągającym znaczący rozmiar w krajach uprzemysłowionych. Szacuje się, że nawet co piąta kobieta znajduje się w grupie ryzyka, zagrożonej niedoborem żelaza [2].
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia