Doniesienia naukowe
Osoby z uszkodzonym pniem mózgu na skutek udaru są bardziej narażone na wystąpienie bezdechu sennego.
Problem niewydolności serca (HF) dotyka najczęściej osób starszych i to na nich skupia się większość badań. Stąd danych dotyczących etiologii i występowania HF u młodych dorosłych jest niewiele. U osób starszych przyczynami niewydolności serca jest choroba niedokrwienna serca oraz nadciśnienie. U osób młodszych sprawa ta jest bardziej skomplikowana – etiologia niewydolności serca w młodszych populacjach obejmuje, m. in. wrodzone choroby serca, kardiomiopatie oraz uszkodzenia serca związane z infekcjami, używaniem alkoholu czy narkotyków.
Wielkie badanie z Uniwersytetu Queen Mary doprowadziło do zidentyfikowania 11 nowych sekwencji DNA odpowiadających za wzrost ciśnienia krwi i choroby serca.
Nowe badania wskazują, że uświadamianie pacjentom wieku ich serca wpływa korzystnie na ich zachowanie zmierzające do ograniczania ryzyka sercowo-naczyniowego.
Pacjenci, którzy doświadczyli nagłego załamania funkcji nerek na skutek zabiegu operacyjnego mają wyższe ryzyko wystąpienia chorób serca – wynika z badań opublikowanych Journal of the American Society of Nephrology (JASN). Prawidłowe postepowanie z takimi chorymi może pomóc ochronić ich serce w przyszłości.
Transplantacja serca pozostaje złotym standardem w leczeniu ostatniej fazy niewydolności serca i jak wynika z pracy opublikowanej w styczniu 2014 r. w The Annals of Thoracic Surgery wielu z pacjentów poddanych tej operacji żyje już 20 lat i więcej.
Denerwacja nerek jako instrumentalna metoda leczenia nadciśnienia tętniczego zyskała duże zainteresowanie i popularność. Polega ona na zniszczeniu nerwów współczulnych zaopatrujących nerki. Zabieg wykonuje się drogą przezskórną, cewnikiem wprowadzonym do tętnic nerkowych, którym przy użyciu prądu o odpowiedniej częstotliwości niszczy się włókna unerwiające nerkę, przebiegające wzdłuż tętnic nerkowych.
Stosowanie środków znieczulenia miejscowego zarówno w okolicę portów oraz dootrzewnowo pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjentów poddawanych laparoskopowej cholecystektomii i usprawnić ich leczenie w warunkach chirurgii jednego dnia.
Łuszczyca to choroba ogólnoustrojowa, chociaż objawia się zmianami na skórze i w stawach. U pacjentów z łuszczycą występuje wyższe ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy dyslipidemii.
Ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie wraz z wiekiem u chorych na hemofilię. Lekarze kardiolodzy nie mają doświadczenia jak postępować w tej grupie pacjentów. Leczenie ostrych zespołów wieńcowych u pacjentów z hemofilią opiera się na zaleceniach nie popartych wynikami z prób klinicznych.
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia