Hipercholesterolemia rodzinna skraca życie nawet o 30 lat
Jest taka choroba, na którą chorują całe rodziny, która dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Jest to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych, spowodowana uszkodzeniem jednego genu. Nieleczona przyspiesza rozwój miażdżycy i prowadzi do wczesnego występowania incydentów sercowo-naczyniowych. Może skrócić życie nawet o 20-30 lat. Świadomość tej choroby i związanych z nią konsekwencji jest bardzo niska. Niski jest odsetek rozpoznanych i leczonych osób. Mowa o hipercholesterolemii rodzinnej.
Hipercholesterolemia rodzinna …
… to choroba uwarunkowana genetycznie. Dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Prawdopodobieństwo, że chory rodzic przekaże ją swojemu dziecku wynosi aż 50%. Najczęściej wywołuje ją mutacja genu receptora LDL (LDLR), rzadziej mutacja w genie apolipoproteiny B (apoB) czy PCSK9. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób monogenowych.
Hipercholesterolemia rodzinna…
… charakteryzuje się podwyższonym poziomem cholesterolu LDL w surowicy, występowaniem kępek żółtych ścięgien, żółtaków płaskich powiek, żółtego pierścienia rogówki oraz wysokim ryzykiem przedwczesnego rozwoju choroby wieńcowej.
Hipercholesterolemia rodzinna …
… może być rozpoznana na podstawie pełnego lipidogramu. Rozpoznaje się ją wtedy, gdy występuje wysoki poziom cholesterolu całkowitego i LDL, przy prawidłowym poziomie cholesterolu HDL i trójglicerydów. Należy przy tym wykluczyć hipercholesterolemię wtórną, czyli powstałą na skutek innych chorób (tj. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby nerek, choroby wątroby).
Hipercholesterolemia rodzinna…
…. ze względu na niską lub brak aktywności receptora LDL, zwykle nie może być skutecznie leczona powszechnie stosowanymi lekami hipolipemizującymi (statyny, terapia skojarzona – statyny i ezetymib). Alternatywą terapeutyczną pozostaje mechaniczne oczyszczanie krwi z cholesterolu – LDL afereza. Metody chirurgiczne jak np. przeszczep wątroby czy zespolenie omijające jelito cienkie, okazały się niepraktyczne lub nieskuteczne. Duże nadzieje pokłada się w zastosowaniu przeciwciał monoklonalnych (inhibitory PCSK9) w kontroli wysokiego stężenia cholesterolu – badania nad nowymi lekami trwają.
Hipercholesterolemia rodzinna…
…. jest nieuleczalna. Można jednak zatrzymać jej postęp i uniknąć wielu powikłań, poprzez wczesne rozpoznanie, zmianę stylu życia i włączenie odpowiedniego leczenia. Rozpoznanie choroby u jednej osoby daje możliwość przeprowadzenia badań przesiewowych w rodzinie i objęcie chorych – zwłaszcza dzieci – specjalistyczną opieką.
Polecamy także
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia