Złe nawyki są przyczyną wielu chorób
Szacuje się, że u osób z zespołem metabolicznym dziewięć razy częściej rozwinie się cukrzyca typu 2, a trzy razy częściej wystąpi zawał mięśnia sercowego i dwa razy częściej udar mózgu. Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, zawał serca oraz inne powikłania aterotrombozy jest większe w zespole metabolicznym niż w cukrzycy typu 2, której nie towarzyszą inne składniki tego zespołu.
U osób z obecnością czynników ryzyka (otyłość, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie papierosów) rozwój miażdżycy jest przyśpieszony, ale początkowo przebiega bezobjawowo. Niestety często pierwszą manifestacją kliniczną aterotrombozy bywa nagły zgon (30-50%), zawał serca lub udar mózgu.
Z obecnych danych epidemiologicznych wynika, że prawie połowa wszystkich zgonów w populacji jest następstwem aterotrombozy. Przewiduje się, że jeśli nie powstaną skuteczne programy interwencyjne promujące zdrowy tryb życia, w ciągu najbliższych 10 lat zawał serca wystąpi u 740 tysięcy Polaków w wieku 30-70 lat, a prawie pół miliona będzie miało udar mózgu. Najbardziej zagrożeni są mężczyźni w wieku 35-55 i kobiety po menopauzie. Ryzyko sercowo-naczyniowe można najprościej obliczyć korzystając z tabel SCORE.
Warto pamiętać, że u kobiet z cukrzycą typu 2, także przed menopauzą, zapadalność na zawał serca jest równie częsta jak u mężczyzn.
Opracowanie:
Prof. dr hab. med. Edward Franek
Dr med. Alicja Milczarczyk
Prof. dr hab med. Krystyna Widecka
Dr med. Andrzej Cacko
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia