Z ręką na pulsie
Refundacja: jak wypisywać antybiotyki
Ze strony środowiska lekarskiego słychać coraz więcej głosów, że konieczna jest zmiana przepisów, tak by lekarz przepisując antybiotyki mógł kierować się nie tylko wskazaniami z ChPL, lecz także własnym doświadczeniem i stanem pacjenta.
W praktyce lekarskiej wciąż budzi wątpliwości obowiązek wypisywania przez lekarzy recept jedynie na podstawie wskazań wyszczególnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL). Według obecnych przepisów każdy lek jest refundowany jedynie w konkretnych wskazaniach, nierzadko w zależności od wskazania – w różnym stopniu. Lekarz musi więc dogłębnie znać zapisy w ChPL oraz dokumentację rejestracyjną leków, a w niektórych przypadkach przed przepisaniem leku powinien zlecić pacjentowi dodatkowe badania. Sytuacja taka ma miejsce np. przy leczeniu antybiotykami. Zdarza się, że lekarze, żeby nie narazić się na zarzut naruszenia ustawy refundacyjnej, wypisują leki ze 100-proc. odpłatnością.
Ze strony środowiska lekarskiego słychać coraz więcej głosów, że konieczna jest zmiana przepisów, tak by lekarz przepisując antybiotyki mógł kierować się nie tylko wskazaniami z ChPL, lecz także własnym doświadczeniem i stanem pacjenta. Nowe przepisy powinny zapewnić lekarzowi bezpieczeństwo prawne podejmowanych działań terapeutycznych.
Więcej na ten temat można przeczytać na gazetaprawna.pl
Powiązane publikacje
Więcej powiązanych publikacjiPolecamy także
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia