Z ręką na pulsie
Radom: lekarze dostaną wyrównanie pensji wraz z odsetkami
Radomski Szpital Specjalistyczny, w obawie przed kosztami komorniczymi, wypłacił lekarzom około 1,6 mln zł wyrównania pensji.
Pogarsza to znacząco sytuację finansową szpitala, gdyż kontrakty przyznawane przez NFZ nie są waloryzowane nawet o stopień inflacji, a do tego wzrosła także stawka VAT i rentowa. Zdementowano także pogłoski, że wypłata wyrównania dla lekarzy wiąże się z obniżeniem płac innym pracownikom szpitala.
Lekarze z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wygrali w sądzie proces o wypłatę waloryzacji pensji za okres od października 2009 do czerwca 2011. Rozstrzygnięcia w sądzie szukali ci, dla których częścią umowy o pracę było porozumienie postrajkowe z 2007 roku. W umowie wysokość wynagrodzenia odnoszono do średniej krajowej płacy. Zdaniem lekarzy, w związku ze wzrostem średniej, im należała się coroczna waloryzacja pensji. Dyrekcja szpitala inaczej interpretowała ten zapis. Sprawą zajął się sąd, który opowiedział się po stronie lekarzy i nakazał wypłatę waloryzacji wraz z odsetkami.
Władze szpitala zaproponowały lekarzom spłatę w ratach, lecz ci nie zgodzili się. Wg związków zawodowych, propozycja ta była niekorzystna, gdyż zakładała m.in. rezygnację z ustawowych odsetek. Dyrekcja ze względu na brak możliwości corocznej waloryzacji wynagrodzeń pod koniec ubiegłego roku wypowiedziała porozumienie postrajkowe.
Lekarze z RSS zamierzają odwołać się do sądu także w sprawie o wynagrodzenie za dyżury oraz waloryzację pensji podstawowej od połowy 2011 r.
źródło: radom.gazeta.pl
Powiązane publikacje
Więcej powiązanych publikacjiZmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia