Z ręką na pulsie
Uczelnie medyczne oblegane
Do najpopularniejszych kierunków należą lekarski, lekarsko-dentystyczny i farmacja. Przybywa kandydatów na analitykę medyczną, dietetykę i fizjoterapię.
Wyraźne zainteresowanie kierunkami medycznymi widać m.in. w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Tam na kierunku lekarsko-dentystycznym było 22,1 osób na jedno miejsce, a na kierunku lekarskim 14,3. Na tych najbardziej obleganych kierunkach na jedno miejsce przypada niemal dwukrotnie więcej chętnych niż w ubiegłym roku.
W Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie najpopularniejszy jest kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce stara się 20 osób. Medycyna jest również najczęściej wybieranym kierunkiem studiów w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Największe zainteresowanie dotyczy stomatologii – 15 osób na jedno miejsce, natomiast na kierunku lekarskim na jedno miejsce przypada ponad 10 kandydatów.
Najpopularniejsze studia prowadzone przez Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to wydział lekarski (30 osób na jedno miejsce), farmacja (12), kosmetologia (7) i dietetyka (6,7).
W Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku na kierunku lekarsko-dentystycznym o jedno miejsce zabiegają 24 osoby, a na kierunku lekarskim - 20 osób. Duże zainteresowanie dotyczy też kierunków: techniki dentystyczne (10 osób na miejsce) oraz farmacji i elektroradiologia (ponad 7 osób na miejsce).
W Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na kierunek lekarski zgłosiło się ponad 15 kandydatów na jedno miejsca, zaś na lekarsko-dentystyczny - aż 30. Na farmacji i dietetyce w Lublinie o jeden indeks rywalizuje po 7 kandydatów, zaś na analityce medycznej i kosmetologii - po 8. Na pielęgniarstwo i położnictwo do konkursu świadectw stanęło po 3 kandydatów na jedno miejsce
Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu najbardziej popularnym kierunkiem jest lekarsko-dentystyczny - ponad 18 zgłoszeń na jedno miejsce. Na kierunek lekarski napłynęło ponad 13 zgłoszeń na jedno miejsce, a na analitykę medyczną - ponad 7.
Na kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu aplikowało prawie 17 osób na jedno miejsce. O indeks na kierunku lekarskim ubiegało się 9 osób, na analityce medycznej - 8,5, na farmacji i fizjoterapii - 7 osób.
Natomiast w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach tradycyjnie najbardziej obleganym kierunkiem były: lekarsko-dentystyczny (Zabrze) - 23 osoby na miejsce, lekarski (Katowice) - 10 osób na miejsce, farmacja - 7. O każdy indeks na analityce medycznej chętnych zabiegało - licząc statystycznie - 4,5 osoby, na biotechnologii - 4, kosmetologii - 3,42, ratownictwie medycznym 2,72, fizjoterapii - 3,38, pielęgniarstwie 1,9, położnictwie - 2,5, dietetyce - 2,8.
W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oblegany był kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie przypadało 31 kandydatów na jedno miejsce. O każdy indeks na kierunku lekarskim starało się 16 osób, na farmacji - 7 osób, na analityce medycznej - 8 osób.
W ocenie eksperta na rynek pracy w najbliższych dekadach znaczący wpływ będą miały zmiany demograficzne w krajach wysokorozwiniętych, tj. starzenie się społeczeństw i spadek liczby urodzeń. Dlatego w przyszłości absolwenci medycyny na brak pracy nie będą narzekać. Dostosowując się do zmian rynkowych i nowych potrzeb uczelnie oferują nowe kierunki:
- logopedia z fonoaudiologią, kosmetologia, elektroradiologia, fizjoterapia, techniki dentystyczne (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)
- logopedia ogólna i kliniczna (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
- dietetyka i kosmetologia oraz elektroradiologia (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego)
- elektroradiologia (Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego)
- elektroradiologia, optometria oraz terapia zajęciowa (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)
źródło: rynekzdrowia.pl
Powiązane publikacje
Więcej powiązanych publikacjiPolecamy także
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia