Z ręką na pulsie
NFZ ostrzega – będzie e-rejestracja, będzie kontrakt
Mimo że od 1 stycznia 2013 r. jest obowiązek wprowadzenia e-rejestracji, większość przychodni nadal jej nie ma. NFZ nie podpisze z nimi kontraktów.
Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej nałożyła na placówki medyczne obowiązek wprowadzenia e-rejestracji od 1 stycznia 2013 r. Niestety systemy umożliwiające umówienie terminu wizyty przez internet działa w niewielu z nich. Tak więc długie kolejki przed rejestracją i tłum pacjentów koczujących od bladego świtu na numerek do specjalisty – to obrazki, które ciągle jeszcze można oglądać. Pacjenci powinni mieć także możliwość zapisania się online na wizytę do lekarza rodzinnego, ale i tu elektroniczna rejestracja także jest w powijakach. Trudno oszacować, w ilu przychodniach nie ma e-rejestracji, bo większość oddziałów NFZ nie odnotowuje takich danych. Małopolski oddział ustalił jednak, że na 590 mających kontrakt z NFZ 250 placówek medycznych ma elektroniczną rejestrację.
Są i dobre przykłady. Np. Przychodnia Łomżyńska w Bydgoszczy oferuje innowacyjne rozwiązania – rejestrację online, kontakt z lekarzem przez e-mail, kartotekę i wyniki badań w internecie.
W Warszawie e-rejestracja działa w Szpitalu Wolskim, ale podobno nie cieszy się zainteresowaniem. Korzysta z niej tylko 2 proc. chorych. Zdaniem Marka Balickiego, dyrektora Szpitala Wolskiego, „zapisy do lekarza online nie rozwiązują problemu ogromnych kolejek do specjalistów. Na wizytę i tak trzeba czekać kilkanaście miesięcy”.
Póki co NFZ nie wyciąga konsekwencji za niewdrożenie przepisów. Jedynie w Małopolsce NFZ ostrzega, że jeśli placówki szybko nie wdrożą e-rejestracji, nie mają szans na podpisanie kolejnego kontraktu pod koniec tego roku.
Źródło: esculap.com
Powiązane publikacje
Więcej powiązanych publikacjiPolecamy także
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia