Z ręką na pulsie
Medytacja – sposób na walkę ze stresem i wypaleniem zawodowym lekarzy
Pismo "Annals of Behavioral Science and Medical Education” donosi, że aby zapobiec wypaleniu zawodowemu i podnieść jakość opieki nad pacjentami, przyszli lekarze powinni ćwiczyć się w sztuce medytacji.
Lekarze często powtarzają pacjentom jak stres jest szkodliwy dla ich zdrowia. Jednak gdy próbują uporać się z własnym stresem, rzadko korzystają z rad jakich udzielają pacjentom.
Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center uważają, że w programie studiów medycznych powinny znaleźć się techniki medytacji czy radzenia sobie ze stresem. Takie zajęcia są prowadzone na ich uczelni już od trzech lat. Studenci trzeciego roku uczą się technik relaksacji i akceptacji rzeczywistości (mindfulness) metodą zwaną ARAM (Applied Relaxation and Applied Mindfulness). Prowadzenie takich zajęć jest możliwe dzięki grantowi przyznanemu przez U.S. Department of Health and Human Services.
Zdaniem prof. Williama McCanna z Wake Forest Baptist, od 20 do 60% lekarzy doznaje wypalenia zawodowego w pewnym okresie kariery zawodowej, a stres i wysiłek związany z codzienną pracą mogą negatywnie wpływać na jakość świadczonej przez nich opieki, zmniejszyć empatię i współczucie dla pacjentów oraz zwiększyć prawdopodobieństwo popełniania błędów. Medytacja i relaksacja mogą temu zapobiegać.
Trening ARAM składa się z trzech sesji, zintegrowanych z programem medycyny rodzinnej. W opinii prof. McCanna, 90% studentów twierdzi, że szkolenie tego typu przynosi im korzyść. Zawód lekarza to bardzo stresujące zajęcie nawet dla najzdolniejszych studentów. Aby zapobiec wypaleniu zawodowemu i móc lepiej opiekować się pacjentami, przyszli lekarze powinni ćwiczyć się w sztuce medytacji.
Źródło: sciencedaily.com
Powiązane publikacje
Więcej powiązanych publikacjiZmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia