Z ręką na pulsie

Czy szpital może obciążyć pacjenta rachunkiem za prąd?

Korzystanie przez pacjentów z energii elektrycznej w szpitalu to widok codzienny. Pacjenci używają golarek elektrycznych, czajników, ładują telefony komórkowe i laptopy. Czy szpital ma prawo żądać od nich za to zwrotu poniesionych kosztów?

Otóż nie. Zdaniem NFZ i rzecznika praw pacjenta korzystanie z energii elektrycznej jest częścią zakwaterowania, a to, jak również wyżywienie, wchodzi w skład świadczeń towarzyszących finansowanych przez NFZ.

W myśl art. 5 pkt 34 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczenie towarzyszące należą do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tak samo jak  świadczenie zdrowotne i  świadczenie zdrowotne rzeczowe (leki, wyroby medyczne).  Zgodnie z art. 5 pkt 38 tej  ustawy, świadczeniem towarzyszącym jest zakwaterowanie i wyżywienie w podmiocie leczniczym.

Marcin Pakulski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w piśmie z 8 stycznia 2014 r. (NFZ/CF/DSOZ/2013/076/1564/W/35855/MKI) podtrzymał on stanowisko NFZ z 2011 r., w którym wskazano, że korzystanie z energii elektrycznej w szpitalu mieści się w pojęciu zakwaterowania, które z kolei objęte jest świadczeniem towarzyszącym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach.

Źródło: esculap.com

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Serwis FaktyMedyczne.pl wykorzystuje pliki cookies do gromadzenia informacji związanych z korzystaniem ze strony internetowej. Mechanizm cookies nie ma na celu pozyskiwania jakichkolwiek informacji o indywidualnych użytkownikach serwisu. Stosowany jest w celu usprawniania funkcjonowania serwisu zgodnie z obowiązującymi w sieci www standardami. Użytkownik może usunąć pliki cookies lub zmienić ich ustawienia w przeglądarce internetowej. Usunięcie lub zmiana ustawień plików cookies w przeglądarce może się wiązać z utrudnieniami w korzystaniu z Serwisu. Więcej informacji znajduje się w Polityce prywatności.