Czy miażdżyca i aterotromboza występują częściej u osób z otyłością i zespołem metabolicznym i czy zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe?
Analizując zachowania i styl życia ludności krajów wysoko rozwiniętych, należy się spodziewać epidemii zespołu metabolicznego, co będzie miało ogromne znaczenie społeczne. Rosnący problem otyłości dotyczy coraz młodszych osób, również dzieci.
W 2002 roku w badaniu epidemiologicznym dokonano w Polsce precyzyjnej oceny rozpowszechnienia i kontroli klasycznych czynników ryzyka wystąpienia aterotrombozy. Osobom biorącym udział w tym badaniu mierzono ciśnienie tętnicze i obwód pasa, a także oznaczano BMI. Ponadto we krwi badano stężenie cholesterolu, triglicerydów i glukozy oraz nowszych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego takich jak: homocysteina i białko C reaktywne. Badania te wykazały, że zespół metaboliczny występuje u 20% dorosłych Polaków, a jego częstość rośnie wraz z wiekiem badanych od 4% w grupie osób do 30 lat, do 38% w grupie osób powyżej 64. roku życia.
Zespół metaboliczny charakteryzuje się współistnieniem wielu nieprawidłowości hormonalnych i metabolicznych, których wspólnym mianownikiem jest insulinooporność. W badaniach epidemiologicznych przeprowadzonych w grupie 4432 osób z tym zespołem zaburzenia lipidowe wystąpiły u 83%, wysokie stężenie kwasu moczowego u 27%, nadciśnienie tętnicze u 18% chorych. Występowanie tych zaburzeń wiąże się z predyspozycją genetyczną oraz wpływem czynników środowiskowych.
Równoczesne wystąpienie kilku czynników ryzyka sercowo-naczyniowego znacznie przyspiesza rozwój aterotrombozy i zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe.
Opracowanie:
Prof. dr hab. med. Edward Franek
Dr med. Alicja Milczarczyk
Prof. dr hab med. Krystyna Widecka
Dr med. Andrzej Cacko
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia