Z polskiej perspektywy
Nowy molekularny kielich do podawania leków

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie opracowano nową cząsteczkę o unikalnej strukturze, którą potencjalnie można wykorzystać do transportu leków. Zespół pod kierunkiem dr hab. Kingi Suwińskiej, prof. IChF PAN, otrzymał i zbadał nowy kaliksaren, agregat zbudowany z dwunastu jednostek fenylowych. Ma rozmiary około pięciu nanometrów. Oligomer ten porównywany jest do zwiniętego jeża, który w części centralnej ma dużą lukę. Przestrzeń ta jest na tyle duża (ma objętość około tysiąca angstremów sześciennych), że można wprowadzić w nią inną cząsteczkę, w całości lub częściowo, tworząc w ten sposób kompleks molekularny.
Naukowcom udało się nową strukturę wykrystalizować, dzięki czemu mogli dokładnie poznać jej budowę na poziomie atomowym. Polscy naukowcy współpracują w tym projekcie z zespołem z Institut de Biologie et Chimie des Protéines z Lyonu. Wraz z francuskimi kolegami otrzymali międzynarodowy patent na otrzymywanie kokryształów kaliksarenów z lekami.

Aby nową strukturę można było zastosować do celów medycznych, należy rozwiązać jeszcze klika kwestii. Przede wszystkim sprawę rozpuszczalności. Kaliksareny zwykle rozpuszczają się tylko w rozpuszczalnikach organicznych. Dlatego też bada się cząsteczki z podstawionymi grupami sulfonowymi (-SO3H) i fosforanowymi (-PO3H2), ponieważ w takiej postaci są przeprowadzone w formę kwasową, łatwo rozpuszczającą się w wodzie. Badania na myszach, zrealizowane dwa lata temu przez współpracującą z IChF PAN grupę naukowców z Institut de Biologie et Chimie des Protéines, wykazały, że w niskich i średnich stężeniach związki te nie są toksyczne. Ponadto same sulfonowane kaliksareny wykazują aktywność biologiczną, np. mają właściwości antywirusowe i antybakteryjne.
Zmodyfikowane kaliksareny są dobrymi kandydatami na nośniki leków, szczególnie tych, które są nierozpuszczalne w wodzie. Dodatkowo, poprzez utworzenie kompleksu z kaliksarenem, można zmienić profil bioprzyswajalności leku. Związek będzie można podawać w mniejszych dawkach, w sposób bardziej ukierunkowany. Dzięki kaliksarenom można go zabezpieczyć, jak w kapsułce molekularnej, i w tej formie dostarczyć dokładnie tam, gdzie jego obecność będzie najbardziej pożądana.
Na razie prace prowadzone w Instytucie Chemii Fizycznej PAN mają charakter poznawczy. Opracowanie metod wytwarzania takich i analogicznych cząsteczek kaliksarenów, zbadanie właściwości ich kompleksów, np. z lekami, oraz przetestowanie tych kompleksów pod względem ewentualnej toksyczności i/lub aktywności biologicznej wymaga jeszcze długich badań.
Opracowała Marta Bobeszko-Kacperska (na podstawie materiałów IChF PAN)
Polecamy także
Zmień kategorię
- Nadciśnienie tętnicze a miażdżyca i jej powikłania
- Otyłość, zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka a miażdżyca i jej powikłania
- Powikłania miażdżycy – zawał serca
- Powikłania miażdżycy – udar mózgu
- Lekarz POZ i medycyna rodzinna
- Kardiologia i Kardiochirurgia
- Diabetologia
- Neurologia i neurochirurgia
- Chirurgia ogólna i naczyniowa
- Ortopedia