Wydarzenia
W dniach 21-22 listopada 2014 roku w Krakowie odbędzie się Konferencja Naukowa „Kardiologia Prewencyjna 2014 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”. Będzie to już siódma edycja Konferencji organizowanej przez Sekcję Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zapraszamy wszystkich lekarzy do wzięcia udziału w XI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który odbędzie się w dniach od 12 do 14 czerwca 2014 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej. Prócz 17 sesji wykładowych, poruszających najbardziej aktualne zagadnienia związane z medycyną rodzinną, na uczestników spotkania czekają liczne atrakcje towarzyszące. Serwis FaktyMedyczne.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
IV Konferencja Sekcji Wad Wrodzonych Serca u Młodocianych i Dorosłych PTK to spotkanie multidyscyplinarne, na które zapraszamy nie tylko kardiologów i kardiochirurgów, ale także internistów i lekarzy rodzinnych oraz ginekologów, którzy w swojej codziennej praktyce mogą stykać się z tą grupą chorych. Konferencja odbędzie się 31 maja 2014 roku (sobota) w Krakowie. Serwis FaktyMedyczne.pl sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem. Serdecznie zapraszamy.
Tegoroczne XVIII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej (WCCI) były bardzo udane. Najlepiej przemawiającym argumentem są liczby:
W dniach 25-26 kwietnia 2014 r. w Warszawie odbyła się Konferencja Sekcji Niewydolności Serca. Niewydolność serca zwana jest epidemią XXI wieku. Rokowanie w tym schorzeniu jest nadal poważne, mimo coraz szerszego dostępu do najnowszych metod diagnostycznych oraz wdrażania skuteczniejszych form leczenia. Konferencja zgromadziła wielu znakomitych ekspertów w tej dziedzinie, a ciekawie opracowany program wydarzenia dał podstawę do dyskusji na temat różnych aspektów choroby oraz opieki nad tą trudną grupą chorych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Nagroda ANDREASA to pierwsza polska nagroda dla kardiologów interwencyjnych. Jest przyznawana od 2006 roku za wybitne osiągnięcia w kardiologii interwencyjnej.
Oporne nadciśnienie tętnicze (ONT) z definicji to sytuacja, w której mimo stosowania w odpowiednich dawkach i we właściwym skojarzeniu co najmniej 3 leków hipotensyjnych, w tym diuretyku, nie udaje się obniżyć ciśnienia tętniczego do pożądanych wartości. Jest to problem, którego znaczenie kliniczne narasta, gdyż szacuje się, że niemal jedna trzecia leczonych pacjentów może cierpieć na nadciśnienie oporne. Pacjenci z tej grupy narażeni są na przedwczesną śmierć w wyniku chorób nerek lub powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu, zawał lub niewydolność serca. Jak leczyć nadciśnienie, którego nie można uregulować tabletkami? Na myśl od razu przychodzi zabiegowa metoda zwana przezskórną denerwacją nerek (PDN).
W Warszawie trwają coroczne Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej. To już 18 edycja. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
Choroba wieńcowa to najczęstsze schorzenie układu krążenia obywateli krajów wysoko rozwiniętych. Rocznie notuje się 250-300 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców. W Polsce umieralność z powodu choroby wieńcowej była bardzo wysoka, aż do przełomowego roku 1991 kiedy nastąpiło bardzo wyraźne zmniejszenie częstości zgonów w stopniu większym niż w innych krajach.
Wczesne udrożnienie tętnic u osób po zawale serca mogą zahamować rosnącą liczbę chorych z niewydolnością serca.